Polskie prawo pozwala zasądzić alimenty na dziecko w wysokości nie tylko i wyłącznie wystarczającej do egzystencji (wyżywienie, ubrania itp.), zależne od sytuacji majątkowej zobowiązanego. Ale także dostosowane do indywidualnych potrzeb dziecka, które muszą być uzasadnione w wiarygodny dla sądu sposób.  Zdarzały się również takie przypadki gdzie w sprawie alimentacyjnej zasadne było pokrycie kosztów na własnego konia dla dziecka.

Wnosząc sprawę o alimenty należy określić na jakim poziomie ustalić potrzeby dziecka, które będą zasadne. Należy także zastanowić się jakie potrzeby będą uzasadnione w ocenie sądu w danym przypadku?

Niestety do każdej sprawy podchodzi się indywidualnie, więc potrzeba, która w jednym przypadku była zasadna, w drugim przypadku być zanegowana przez sąd. Okazuje się od dawna sądy rozstrzyganą sprawy w ten sposób aby poziom życia dziecka i rodziców był podobny. To jest właśnie zasadnicza   ,która sprawia że orzeczenia sądu w sprawie dzieci w tym samym wieku mogą być kompletnie różne.

Rozważmy teraz dwa przypadki:

Rodzina przysłowiowych Kowalskich gdzie matka i ojciec pracują za wynagrodzenie w wysokości najniższej krajowej 1460 zł. Poziom ich życia jest przecięty więc uzasadnioną potrzebą będzie wyżywienie czy odpowiedni ubiór a także książki do szkoły czy lekarstwa.

Druga rodzina - załóżmy Bogackich, gdzie poziom życia jest znacznie wyższy i dziecko może pozwolić sobie za rozwijanie hobby, którym może być jeździectwo (co pochłania znaczną część funduszy). Sąd poza podstawowymi potrzebami uzna za zasadne kupno potrzebnego sprzętu czy konia. Gdzie w pierwszym przypadku było by to bezzasadne.

Jaka może być więc wysokość alimentów?

To od konkretnej sytuacji danej rodziny zależy wysokość przyznanych alimentów. Raz może to być kilkaset złotych, a innym razem kilka tysięcy. Dlaczego sytuacja rodzinna miałby zmienić status życia dziecka skoro nie jest niczemu winne? Jeżeli rodzina żyła dostatnio będąc małżeństwem, to także dziecko także po rozwodzie ma prawo do takiego życia. Nawet jeżeli wydawało by się nam że, dane potrzeby dziecka są zbyt luksusowe (zbędne) to w zależności od sytuacji mogą być one uzasadnione. Ustalając wysokość alimentów należy więc brać pod uwagę styl życia rodziców, a także przyzwyczajenia dziecka. Na wysokość przyznanych alimentów wpływają również wiek i indywidualne umiejętności dziecka.

 

Prawnik Konin

 

 

Michał Majewski