Konkurs Piosenki Literackiej rozstrzygnięty

MDK Konkurs piosenki literackiej

Za sprawą piosenki, w której tekst jest co najmniej równie ważny jak muzyka, wróciła do życia  konińska dawna Synagoga. 20 czerwca, w upalne, niedzielne popołudnie i wieczór w murach Synagogi mogliśmy wysłuchać 18 wykonawców uczestniczących w 10. Wojewódzkim Konkursie Piosenki Literackiej

W składzie Jury zasiedli: Mirosław Czyżykiewicz – pieśniarz, poeta, kompozytor, od ponad trzydziestu lat tworzący i śpiewający piosenkę literacką oraz konińscy instruktorzy w zakresie muzyki i sztuki wokalnej – Sylwia Dziardziel i Krystian Weber.

Repertuar wykonawców występujących w konkursie był nadzwyczaj zróżnicowany. Sięgano po utwory z repertuaru Ewy Demarczyk, Krystyny Prońko, Katarzyny Groniec i wielu innych

W kategorii wiekowej 14-16 lat pierwsze miejsce wyśpiewała piosenką „Jesteś lekiem na całe zło” z repertuaru Krystyny Prońko – Zuzanna Górecka  ze Studia „My Voice” w Starym Mieście. Drugie miejsce przyznano Anastazji Adaszak (piosenka „Rebeka”) reprezentującej również Studio „My Voice”, zaś trzecie – Aleksandrze Łoś ze Szkoły Podstawowej w Mąkolnie. Wyróżnienia zdobyli -  Gustaw Konat i Iga Nowicka z Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie

W starszej kategorii (17-19 lat) najlepsza okazała się Klaudia Hejman z Zespołu Szkół Budownictwa Kształcenia Zawodowego w Koninie (piosenka „Karuzela z Madonnami” z repertuaru Ewy Demarczyk). Na miejscu drugim znalazła się Oliwia Stanisławska ze Szkoły Wokalno-Aktorskiej  „FAMA” w Koninie (piosenka „Przekleństwo Millheven”  wykonanywana przez Katarzynę Groniec), zaś trzecim Iga Brzezińska  również z konińskiej „FAMY”. Przyznano również dwa wyróżnienia. Otrzymały je: Wiktoria Celmer i Kinga Żelichowska.

Laureatki wystąpiły ponownie w wieczornym koncercie galowym, po którym na scenie konińskiej Synagogi rozbrzmiewała najwyższych lotów muzyka i poezja.  Wystąpił Mirosław Czyżykiewicz. Artysta oprócz utworów z własnymi tekstami zaprezentował również piosenki z tekstami Edwarda Stachury i Włodzimierza Wysockego.

Organizatorem imprezy był Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie. Konkurs honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Konina  - Piotr Korytkowski.

Młodzieżowy Dom Kultury był fundatorem nagród dla laureatów – zarówno rzeczowych jak i finansowych.

A za rok kolejna edycja Konkursu. Już teraz zapraszamy wszystkich tych, którzy lubią śpiewać piosenki z dobrym tekstem.

Fot. Anna Małkowicz